Škoda Auto: Rok 2023 je plný zajímavých výročí

› 110 let luxusních vozů Laurin & Klement M, předchůdců modelové řady Škoda Superb
› 100 let loga Škoda, 30 let nahrazení modré barvy okřídleného šípu emblematickou zelenou
› 80 let automobilů Škoda s pohonem všech kol (4×4)

Mladá Boleslav, 26. ledna 2023 – Společnost Škoda Auto si v roce 2023 připomene mimo jiné 100. výročí loga s letícím okřídleným šípem, symbolem dynamiky a pokroku, či 80letou tradici pohonu 4×4. Příběh úspěšné české značky lemují i jubilea sportovních triumfů, dechberoucích dálkových jízd napříč kontinenty, luxusních automobilů umetajících cestu modelu Superb, stejně jako houževnatých užitkových vozů Škoda. Celkový přehled naleznete v přiložené brožuře.

Tradice vývoje a výroby prostředků individuální mobility v Mladé Boleslavi sahá až do období adventu roku 1895. Právě tehdy položili vášniví cyklisté a čeští vlastenci Václav Laurin s Václavem Klementem základy dílny produkující jízdní kola Slavia, od roku 1899 produkující též moderní motocykly vlastní konstrukce. Na podzim 1905 vzbudil pozornost široké veřejnosti první automobil Laurin & Klement Voiturette A.

Moderní a praktické výrobky s vynikajícím poměrem cena/výkon se brzy prosadily na všech obydlených kontinentech, značka L&K se vypracovala na největší automobilku tehdejšího Rakouska-Uherska i pozdější Československé republiky. Na úspěšném rozvoji firmy se od počátku podílel mezinárodní tým předních odborníků, od konstruktérů přes závodníky po manažery – to platí dnes stejně jako na počátku 20. století. Od vstupu silného strategického partnera na podzim 1925 používá mladoboleslavská automobilka logo Škoda s okřídleným šípem, ochrannou známku registrovanou 15. prosince 1923. V roce 2023 si však Škoda Auto připomene i řadu dalších významných výročí…

Celkový přehled naleznete v přiložené brožuře. K vybraným výročím se automobilka vrátí samostatnými tiskovými zprávami v průběhu roku 2023.